تیم عکاسی فتوبست
هرآنچه در عکاسی باید بدانید را اینجا پیدا خواهید کرد

بررسی لنز هلیوس ۴۴m به همراه عکس

بررسی لنز دوست داشتنی هلیوس 44m یا 58mm f2

2 2,722

آیا می‌خواهید پربازدیدترین مقالات فتوبست برای شما ارسال شود؟

بررسی لنز هلیوس ۴۴m

 

هلیوس ۴۴m یا هلیوس ۵۸mm f2 یک لنز روسی است که قدمتی در حدود ۵۰ سال دارد که مدل‌های بسیار زیادی از آن ساخته شده است که انواع مختلفی دارد اما همگی آنها از لحاظ اپتیک و المان‌های عدسی یکسان هستند و فقط تعداد پره‌های دیافراگم و نحوه ساخت بدنه و دیافراگم آنها تفاوت دارد.

برای مثال ۴۴.۲، هشت پره دیافراگم و ۴۴.۵ شش پره دیافراگم دارد. پس نتیجه میگیریم ۴۴.۲ در دیافهای بسته از بوکه‌های بهتری نسبت ۴۴.۵ برخوردار است ولی در باز ترین حالت دیافراگم تفاوتی ندارند.

بررسی لنز هلیوس 44m

مانت این لنز از نوع m42 است که به مانت پیچی معروف است که اکثر لنز‌های روسی با این مانت یا مانت m39 ساخته میشدند که مانت m42 معمولا درصد بیشتری را به خود اختصاص میداده. برای استفاده این لنز روی دوربین‌های امروزی نیازمند کانورتور هستیم.

نکته قابل توجه این است که کانورتورهایی که برای دوربین‌های کنون و سونی‌های بدون آینه هست فقط یک تیوب تو خالی بدون عدسی هستن و استفاده از آنها روی نتیجه و کیفیت نهایی عکس تاثیری نمیگذارند اما کانورتورهایی که برای لنز‌های نیکون ساخته شده اند متاسفانه  در دو دسته با عدسی و بدون عدسی هستند. آن دسته که بدون عدسی هستند فکوس بی نهایت نمی‌دهند و آن دسته که دارای عدسی هستند افت کیفیت دارند و در نتیجه نهایی عکسهایمان تاثیر میگذارند.

بررسی لنز هلیوس 44m به همراه عکس

مینیمم فکوس این لنز ۵۰cm است که برای یک لنز ۵۸ میلیمتری تقرییا مناسب است. این لنز بدنه ای از جنس فلز دارد که بسیار مستحکم ساخته شده است و احساس خوبی به عکاس از لحاظ استحکام لنز میدهد.

عملکرد این لنز روی دوربین‌های فول فریم در f2 مرکز عکس بسیار شارپ است اما کنتراست کم و کرنر‌ها به شدت سافت هستند. در f2.8 باز مرکز عکس بسیار بسیار شارپ است در این دیاف کنتراست بیشتر میشود ولی کرنر‌ها همچنان سافت هستند و اگر بخواهیم به یک کرنر شارپ برسیم باید دیافراگم را تا ۱۱ ببندیم که این اصلا معقول نیست.

بررسی لنز هلیوس 44m به همراه عکس

پس نتیجه میگیرم که این لنز فقط به ما مرکز شارپی میدهد و باید مرکزگرایانه با آن عکاسی کنیم و این فکر که عکاسی در مرکز جالب نیست را از سر بیرون کنیم و اصل ساخت این لنز هم همین بوده  که در مرکز شارپ باشد.

نکته جالب این است که در این لنز خطای رنگی به شدت کم است و جای تعجب دارد که در آن زمان با آن اپتیک‌های قدیمی‌چقدر خوب توانسته اند خطای رنگی را کنترل کنند.

این لنز فلر بسیار زیاد و غیر قابل کنترلی دارد پس باید در عکاسی در نور مستقیم آفتاب و همچنین نور آتلیه این فلر‌ها را در نظر بگیریم و مراقب آنها باشیم. البته امروزه بسیاری از عکاسان پرتره کار از فلر برای زیباتر شدن عکس استفاده میکنند.

دیستروشن لنز بسیار خوب کنترل شده و میتوان گفت دیستروشن ندارد.

روی f2 شاهد کمی‌ویگنت هستیم که این خطا در f5.6 کلا از بین میرود.

بررسی لنز هلیوس 44m به همراه عکس

بوکه‌های این لنز روسی فوق العاده است و عدسی‌های به خصوص این لنز باعث میشود که افکت خیلی جالبی را در بوکه‌ها شاهد باشیم که تصور میشود بوکه‌ها به دور سوژه ای که در در مرکز قرار گرفته است میچرخند بسیاری از عکاسان به خاطر همین بوکه‌های خاص است که این لنز را خریداری میکنند.بررسی لنز هلیوس 44m به همراه عکس

نکته دیگر که باید بدانیم این است که از انجایی که این لنز برای دوربین‌های فیلم خور قدیمی‌ساخته شده است پس یک لنز فول فریم محسوب میشود پس در نتیجه روی بادی‌های کراپدار دیگر این حالت خاص بوکه را ندارد ولی از لحاظ شارپ در مرکز تفاوتی با دوربین‌های فول فریم ندارند و عملکرد آن روی دوربینهای کراپدار دقیقا مانند دوربینهای فول فریم است با این تفاوت که افکت خاص بوکه‌ها خیلی کمتر میشود.

عضویت در خبرنامه فتوبست
تمامی مقالات جدید را زود تر از همه در ایمیل خود بخوانید
شما هر زمانی بخواهید می توانید عضویت در خبرخوان را بردارید
2 نظرات
  1. محمود می گوید

    سلام ، آیا این لنز روی اگر روی بادی کانن ۶۰ دی بخواهم استفاده کنم خوبه ؟

    1. شایان مرادی می گوید

      بله ولی نیاز به یک کانورتور دارید و فاصله کانونی ضربدر میشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با تشکر از ارسال شما